Počet výsledků: 8

Otevřít filtraci

Agonisté dopaminu, dopaminergika neboli dopaminergní léky jsou léky, které napodobují účinek dopaminu, neboť působí na dopaminové receptory. Agonisté dopaminu se používají zejména při léčbě pacientů s Parkinsonovou nemocí. Viz také agonista, dopamin, dopaminergní.

Agonisté melatoninových receptorů jsou léky, které se používají zejména při léčbě poruch spánku a deprese. Princip jejich působení spočívá v tom, že se vážou na stejné receptory (tzv. melatoninové receptory) jako přirozeně produkovaný hormon melatonin. Agonisté melatoninových receptorů podporují spánek a ovlivňují cirkadiánní rytmus. Příkladem agonisty melatoninových receptorů je agomelatin. Viz také agonista, melatonin, receptor.

Agonista je látka, která připomíná svým působením přirozenou látku (např. hormon nebo neurotransmiter) tím, že se váže na specifický buněčný receptor a aktivuje jeho funkci. Příklady: Morfin je agonista endorfinů, neboť v mozku se váže na stejné receptory (tzn. na místa, kam se za normálních okolností vážou endorfiny) a vyvolává podobné účinky, jaké by měly endorfiny. Zjevnou nevýhodou morfinu je však jeho návykovost. Agonisté dopaminu napodobují účinek dopaminu. Agonisté melatoninových receptorů se se vážou na stejné receptory (tzv. melatoninové receptory) jako přirozeně produkovaný hormon melatonin. Opakem agonisty je antagonista.

Inhibitory zpětného vychytávání noradrenalinu a dopaminu neboli NDRI (zkratka pochází z anglického názvu noradrenaline and dopamine reuptake inhibitors) jsou léky, které se používají zejména při léčbě deprese. NDRI zabraňují tomu, aby byly noradrenalin a dopamin přepravovány ze synaptické štěrbiny zpět do váčků v presynaptickém zakončení nervové buňky; díky tomu je v synaptické štěrbině k dispozici větší množství noradrenalinu a dopaminu. NDRI se řadí mezi inhibitory zpětného vychytávání. Příkladem NDRI je bupropion. Viz také inhibitor, noradrenalin, dopamin, antidepresiva.

Dopaminergní léky je jiný název pro agonisty dopaminu.

Dopaminergika je jiný název pro agonisty dopaminu.

Dopaminergní znamená „uvolňující dopamin“ nebo „zahrnující dopamin jako neurotransmiter“. Léky s tímto účinkem – tzv. dopaminergika – se používají při léčbě Parkinsonovy nemoci a některých poruch endokrinního systému. Viz také cholinergní, adrenergní, serotoninergní.

Dopamin je jeden z neurotransmiterů. V mozku hraje významnou úlohu například v mechanismech potěšení, odměny a vzniku závislosti. Nadbytek nebo naopak nedostatek dopaminu může vést k závažným zdravotním potížím (například ke vzniku Parkinsonovy nemoci, která se vyznačuje mj. nedostatkem dopaminu). Dopamin vzniká v tzv. černé hmotě (lat. substantia nigra) v oblasti středního mozku, dále v hypothalamu, v některých dalších částech nervového systému a také v dřeni nadledvin. Dopamin se řadí mezi katecholaminy a aminové hormony, bývá rovněž řazen mezi tzv. hormony štěstí. Obrázek: Chemická struktura dopaminu. V levé části obrázku jsou barevně odlišeny atomy různých chemických prvků: uhlíku (šedá), dusíku (modrofialová), kyslíku (červená) a vodíku (bílá). V pravé části obrázku konec každé úsečky (není-li na ní zakreslen atom jiného chemického prvku, např. dusíku nebo kyslíku) znázorňuje jeden atom uhlíku. (Zdroj: Wikimedia Commons, Public Domain)

Zobrazeno 1 až 8 z 8

Počet výsledků